Blog > Komentarze do wpisu

Prawdziwy dom kultury na Kępie

Tomek Plata zaprosił mnie na Saską Kępę, żeby pokazać miejsce, w którym otworzy galerię. Ale czegoś takiego się nie spodziewałam!
Na ul. Jakubowskiej 16, w bliskim sąsiedztwie Kępa Caf
é, przywitał nas Wojtek Popławski – architekt, który właśnie kupił ten dziwny dom. Dziwny, bo niby prosty – funkcjonalistyczny a jednak z bardzo oryginalną bryłą. Zaprojektował go Czesław Przybylski (architekt m.in. warszawskiego Dworca Głównego) dla przyjaciela, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego i zbudował w 1928 r. Jest tu duże pomieszczenie z antresolą na pracownię, kilka pięter mieszkalnych (artysta wynajmował mieszkania, by się utrzymać), spory ogródek i taras na dachu.

Wojtek Popławski, który ze swoją polsko-austriacką pracownią OP ARCHITEKTEN właśnie wprowadza się na Pragę, na Mińską, jest wielkim admiratorem modernistycznej architektury. Najbardziej lubi takie projekty, w których może połączyć starą, zabytkową substancję z nowoczesnymi elementami – najpełniej dotychczas mógł się wyżyć w zjawiskowym zupełnie Hotelu Andel’s na terenie łódzkiej Manufaktury.
Teraz z przyjemnością „zabiera się” za willę na Jakubowskiej. Możemy więc się spodziewać podobnych efektów, jakie architekt Gildas Boursin uzyskał w pięknie zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Nieporęckiej na Pradze-Północ. Z tym, że Gildas zachował mieszkalny charakter tego domu, a Wojtek wraz z socjolożką i managerką kultury Lucyną Sosnowską chcą dedykować swoją willę kulturze. To prawdziwy fenomen, bo przecież na apartamentach zarobiliby tu znacznie więcej. No ale na szczęście są pozytywnymi świrami, entuzjastami sztuki współczesnej. Nazwali to miejsce Dom Funkcjonalny, właśnie zaczynają remont i rewitalizację, zapraszają pierwszych najemców. Wszedł tu już Tomek Plata, który na 50 metrach na parterze otworzy z Justyną Kowalską (dotąd w Le Guern) i Michałem Suchorą (dotąd w lokalu_30) galerię BWA Warszawa. Trwają rozmowy z fundacjami, które mogłyby zająć piętra oraz właścicielami klubokawiarni, którzy stworzyliby lokal w pomieszczeniach po pracowni. W piwnicy będzie działała winiarnia, a na ostatnim piętrze (z tarasem) urządzona zostanie mała sala konferencyjna na spotkania i warsztaty. Dodam, że z Domu Funkcjonalnego roztaczają się rewelacyjne widoki: na Kępę z jednej i na Stadion Narodowy z drugiej strony.

Dlaczego BWA? Nie jest to może najszczęśliwsza nazwa, ale Tomek Plata wyjaśnia, że w swojej działalności galeria chce się odwoływać do tradycji modernistycznej i socmodernistycznej. Willa będzie do tego celu miejscem doskonałym. Swoje otwarcie BWA Warszawa zaplanowało na sobotę 7 maja (tego samego dnia w nowej siedzibie na Mińskiej startuje galeria Leto z wystawą Wojtka Pusia oraz redakcja Piktogramu"). Na Jakubowskiej zobaczymy zbiorową wystawę „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”, w której wezmą udział wszyscy artyści związani z galerią: Adam Adach, Agnieszka Kalinowska, Mikołaj Grospierre, Jarek Fliciński, Angelika Markul i Małgosia Szymankiewicz. Następny będzie wspólny projekt z ArtBazaarem „Tribute to Fangor” (27 maja, z udziałem m.in. Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Sławka Pawszaka, Pawła Sysiaka i Izy Tarasewicz). W planach galeria ma również wyjścia w miasto z realizacjami Jarka Flicińskiego, przygotowywanymi dla dworca Warszawa Centralna i dla Smyka. A w lipcu oczywiście będzie impreza na powitanie Stadionu Narodowego (otwiera się 22 lipca!).

Po wczorajszym spotkaniu wróżę temu miejscu świetlaną przyszłość. Z przyjemnością będę śledzić rewitalizację Domu Funkcjonalnego, który może wreszcie na dobre kulturalnie rozrusza Saską Kępę i całą Pragę.

Tomasz Plata w pomieszczeniach przeznaczonych na BWA Warszawa
Tu będzie klubokawiarnia
Tomasz Plata i Wojciech Popławski na Jakubowskiej 16
niedziela, 20 marca 2011, kovalesku

Polecane wpisy

  • Pięknej Warszawy nam życzę

  • Miasto wielkiego formatu?

    Fot. Bartek Bobkowski/Agencja Gazeta Kawałek po kawałku sprzedajemy nasze miasto. Można już zasłonić banerem dworzec, most, postawić dmuchaną reklamę przy stacj

  • Róbmy swoje

    Spotkałam się z niezwykle dynamicznym młodym człowiekiem z firmy Platige Image. Trochę, żeby poznać kulisy powstawania filmów promocyjnych i ponarzekać na urzęd

Komentarze
Gość: demmat, *.adsl.inetia.pl
2011/03/20 13:55:45
Mińska jest na Kamionku, a nie na Pradze.
-
Gość: paulina, 178.73.49.*
2011/03/20 14:08:09
super!
-
Gość: , *.aster.pl
2011/03/20 16:17:32
Gość: demmat, 178-36-1-200.adsl.inetia.pl
2011/03/20 13:55:45
Mińska jest na Kamionku, a nie na Pradze.

A Kamionek to niby nie Praga?!!! Ojjjj
-
Gość: w, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/20 17:50:32
W Warszawie jest z pięć ciekawych galerii, do których chętnie chodzę na wystawy a od czasu do czasu coś kupię: Raster, Czarna, m2, Apendix 2, lokal 30. Mam nadzieję, że ta będzie szósta.
-
Gość: demmat, *.adsl.inetia.pl
2011/03/20 20:53:45
[quote] nat-goc2-125.aster.pl
A Kamionek to niby nie Praga?!!! Ojjjj [/quote]

Na Pradze Południe. Nie ma czegoś takiego jak Praga. Ale jak ktoś mówi "Praga" to niech chociaż używa tego w stosunku do Starej Pragi, bo ta część miasta to kontynuatorka historycznej Pragi.
-
Gość: anka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/03/20 21:29:31
Będzie wystawa artystow, którzy przez lata tworzyli w tej pracowni - Emila i Bisi Cieślarów, Wiktora Gutta i Barbary Turkiewicz - Gutt, ktora do wykupienia wilii miała tam pracownię ceramiki? Cokolwiek o ludziach, ktorzy tam mieszkali? Dom nie spadł z nieba!
-
Gość: Inik, *.pat.umts.dynamic.eranet.pl
2011/03/21 11:47:13
Gwoli ścisłości Kamionek to nie Praga, a Kamionek, natomiast Saska Kępa to też nie Praga, tylko Saska Kępa, obie dzielnice były później częściami historycznej jurydyki Grochów i pod tą nazwą zostały włączone do Warszawy w 1916 roku. W ostateczności możemy używać nazwy sztucznego tworu Praga Południe, ale postulowałbym zachowanie nazwy Praga dla historycznej dzielnicy na północ od torów kolejowych linii średnicowej...
-
Gość: , 217.96.11.*
2011/03/21 12:10:26
Historyczna Praga nie jest kolego na północ od kolei średnicowej ale na północ od Ząbkowskiej. Wszystko co poniżej to Skaryszew. Do Okrzei dochodziła ul. Kościelna z kościołem parafialnym. Praga to inna bajka.
-
Gość: no pasaran, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/03/21 20:30:35
Zapytaj tych z szalikami CWKS gdzie jest Praga...
-
Gość: Jaakko, *.azylnet.com
2011/03/23 20:15:49
Fantastycznie! Jak to miło widzieć, że nie wszystko zamienia się na gołe pieniądze...

Gazeta.pl Warszawa

Gazeta.pl Warszawa

Gazeta.pl Warszawa