Blog > Komentarze do wpisu

Czułość ma przyszłość

Fotograf Janek Zamoyski, mój kolega z zakładu pracy (to ten po prawej), ze swoim kolegą Witkiem Orskim otworzył w 5-10-15 galerię Czułość. Myślałam, że to taki bajer, ta nazwa. Ale jednak po głębszym namyśle stwierdziłam, że lepszej dla galerii fotograficznej nie mogli znaleźć.

Wpadłam do nich na Mokotowską i byłam mile zaskoczona, że w ogóle to nie żaden bajer, ani pic na wodę. Nie, że przyjaciel udostępnia trzy pokoje w kamienicy, to powieśmy sobie na ścianach zdjęcia kolegów i koleżanek, zareklamujmy na Facebooku i będzie lans. Chłopaki podchodzą do sprawy bardzo poważnie i mądrze. Bo rzeczywiście wciąż brakuje w Warszawie dobrej galerii fotografii artystycznej. I wciąż nie wykształcił się rynek takiej fotografii. Aż trudno uwierzyć, że po takim sukcesie, jaki osiągnęli na świecie polscy artyści, nasi kolekcjonerzy nie zaczęli kupować prac młodych fotografów. Może nie mieli podpowiedzi (choć były przecież publikacje i wystawy - chociażby Adama Mazura w CSW), a na pewno nie mieli galerii, w której mogliby zasięgnąć profesjonalnej opinii. Teraz mają - Czułość.

Janek, publikujący na co dzień w 'Gazecie' i Witek, którego prace znamy m.in. z 'Exklusiva', na początek zaprosili do współpracy kilku młodych, dobrze zapowiadających się fotografów. To: Piotr Bekas, Franciszek Buchner, Yosuke Demukai, Paweł Eibel, Weronikia Ławniczak, Stanisław Legus, Kuba Mount i Kamil Zacharski. Na pierwszej wystawie prezentują po jednym zdjęciu każdego z nich, najświeższe prace. Bardzo różne. Rys wspólny? Ta czułość właśnie - zarówno w podejściu do fotograficznej techniki (prawie wszystkie zdjęcia zostały wykonane tradycyjnie, analogowo), jak i w doborze motywów, sposobie ich ujęcia.

Janek i Witek są otwarci na kolejne odkrycia. Tu każdy może przynieść swoje portfolio, poradzić się. Można też kupować prace związanych z galerią fotografów, oczywiście w limitowanych, kolekcjonerskich edycjach.

To bardzo cenne, że gospodarze 5-10-15 udostępniają lokale w kamienicy na Mokotowskiej na takie inicjatywy - galerie, pracownie. Pewnie inaczej w ogóle by nie zakiełkowały. A przekonana jestem, że Czułość ma przyszłość.

* Galeria Czułość w kamienicy 5-10-15 (ul. Mokotowska 73) jest czynna od czwartku do niedzieli w godz. 15-20.

Paweł Eibel
Piotr Bekas
Stanisław Legus
czwartek, 05 sierpnia 2010, kovalesku

Polecane wpisy

  • Pięknej Warszawy nam życzę

  • Miasto wielkiego formatu?

    Fot. Bartek Bobkowski/Agencja Gazeta Kawałek po kawałku sprzedajemy nasze miasto. Można już zasłonić banerem dworzec, most, postawić dmuchaną reklamę przy stacj

  • Róbmy swoje

    Spotkałam się z niezwykle dynamicznym młodym człowiekiem z firmy Platige Image. Trochę, żeby poznać kulisy powstawania filmów promocyjnych i ponarzekać na urzęd

Komentarze
Gość: karnow, *.adsl.inetia.pl
2010/08/19 20:23:17
Teraz w fotografii pracuje się cyklami, więc prezentowanie pojedynczych zdjęć jest trochę bez sensu. To dobre w przypadku Facebooka, ale nie galerii fotograficznej. Jedno dobre zdjęcie każdy może zrobić (zwłaszcza w czasach kiedy wszyscy wkoło fotografują), ale sztuką jest zrobić dobry cykl zdjęć. Ciekawe więc dopiero byłoby zobaczyć co ci "dobrze zapowiadający się fotografowie" mają w tym zakresie do pokazania.

Gazeta.pl Warszawa

Gazeta.pl Warszawa

Gazeta.pl Warszawa