Blog > Komentarze do wpisu

Zwierzęta ilustracji w Weterynarii

Spotkałam się dziś z Przemkiem Trustem Truścińskim w Weterynarii na Grochowskiej, gdzie trwa właśnie montaż wielkiej wystawy współczesnej polskiej ilustracji. Wernisaż w środę. Wystawa 'Ilustracja.PL 2010' jest prawie tak duża, jak goszczący w tych samych przestrzeniach pokaz najlepszych dyplomów ASP. Zajmuje dwa piętra zabytkowego głównego gmachu Weterynarii, ponad 600 m2. Znów westchnęłam: - Jakie to cudowne jest miejsce! Sinfonia Varsovia, która gospodarzy tym terenem zdecydowanie za rzadko wpuszcza tu działania artystyczne, a szkoda. Główny gmach doskonale nadaje się na wystawy. Dość surowy, z odrapanymi ścianami, śladami tapet, piękną mozaikową posadzką, monumentalną klatką schodową, dziwnymi wielkimi zlewami i rozmaitymi zakamarkami stwarza niezwykle ciekawe przestrzenie ekspozycyjne.

Wystawę zainicjował Trust wraz z Agatą Endo Nowicką. Temat podchwycili członkowie Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR i zorganizowali wystawę w ramach Polskiego Festiwalu Reklamy. Powstawała trochę naprędce. Trust i Endo oraz kurator wystawy Przemek Bogdanowicz (dyr. Kreatywny BBDO) zaprosili tylko twórców, których sami znają i cenią. A i tak uzbierała się imponująca liczba ponad 80 artystów. - Mam nadzieję, że to będzie cykliczna impreza, że na takiej wystawie spotykać się będziemy co roku. Łódź ma swój festiwal komiksu, Warszawa może mieć święto ilustracji. Swojego Illustrativa. Zwłaszcza, że tylu jest ciekawych artystów. Tu zaledwie liznęliśmy temat, brakuje na przykład silniejszej reprezentacji bardzo dobrych polskich ilustratorów książek dla dzieci - przyznaje Trust.

Artyści dopiero wieszają swoje prace, ale już można zauważyć, że na tej wystawie wyjątkowo szeroko potraktowane zostało pojęcie ilustracji. Będą prace malarzy Wilhelma Sasnala i Aleksandry Waliszewskiej, satyryczne rysunki Marka Raczkowskiego, znane z prasy i blogów ilustracje Endo, Boro, Marianny Sztymy czy Bartka Arobala, prace twórców komiksów: Trusta i Krzysztofa Gawronkiewicza, książkowe ilustracje Macieja Sieńczyka, kulturalne plakaty Tymka Jezierskiego, filmy animowane Tomka Bagińskiego czy Grzegorza Jonkajtysa, figurki Vinyl Canvas, T-shirty Chrum.com. Będą też storyboardy i prace stricte reklamowe (np. Janka Kozy z kampanii Heyah).

Pytam Trusta, czy dla niego określenie 'ilustrator' nie jest krzywdzące: - Nie, już bardziej określenie 'komiksiarz'. Nie lubię takiego zamykania artystów do szuflad, gett. Dlatego, gdy mam napisać swoją notkę biograficzną piszę o sobie: 'grafik, ilustrator'. Zwłaszcza, że - jak pokazuje ta wystawa - gatunki sztuk wizualnych silnie się teraz przenikają, inspirują się wzajemnie. Chodzi nam o to, żeby podobnie jak to się dzieje na świecie, również w Polsce prestiż ilustracji rósł. Bo mamy naprawdę znakomitych twórców. Niektórzy traktują ilustrację czysto użytkowo, niektórzy jako sztukę przez duże S. Ale są artystami, i tyle.

* Otwarcie wystawy w siedzibie Sinfonii Varsovii (ul. Grochowska 272) w środę, 21 kwietnia, o godz. 18.30. Można ją oglądać do Nocy Muzeów - 16 maja, codz. w godz. 15-20. Wstęp wolny.

sobota, 17 kwietnia 2010, kovalesku

Polecane wpisy

  • Pięknej Warszawy nam życzę

  • Miasto wielkiego formatu?

    Fot. Bartek Bobkowski/Agencja Gazeta Kawałek po kawałku sprzedajemy nasze miasto. Można już zasłonić banerem dworzec, most, postawić dmuchaną reklamę przy stacj

  • Róbmy swoje

    Spotkałam się z niezwykle dynamicznym młodym człowiekiem z firmy Platige Image. Trochę, żeby poznać kulisy powstawania filmów promocyjnych i ponarzekać na urzęd

Komentarze
Gość: Jakub Zowsik, *.chello.pl
2010/04/25 02:38:11
Witam i zapraszam do obejrzenia (47 zdjęć) autorskiego reportażu z wystawy "Ilustracja PL 2010" na stronie fotobloga:

fotoblog.zowsik.com/2010/04/ekypa-na-wystawie-ilustracji-polskiej-ilustracja-pl-2010/

Gazeta.pl Warszawa

Gazeta.pl Warszawa

Gazeta.pl Warszawa